Europejska Szkoła Informatycznych Technologii

Własna inicjatywa w poszukiwaniu pracy

Portret użytkownika Doradca ESIT

Jak wiadomo, największa szansa zdobycia pracy istnieje, gdy potrafimy dotrzeć do pracodawcy, by się mu zaprezentować w kontakcie bezpośrednim. Gdy nie mamy możliwości dostępu do sieci kontaktów osobistych, jedną z najlepszych metod uzyskania pracy w bezpośrednim kontakcie z pracodawcą stają się :

  • targi pracy
  • giełdy pracy
  • konferencja i prezentacje firm
  • dni otwarte
  • praktyki
  • staże
  • wolontariaty

Targi i giełdy pracy mają w Polsce kilkunastoletnią tradycję. Ich organizacje zapoczątkowały ośrodki akademickie współdziałające z organizacjami studenckimi. Celem targów jest stworzenie warunków dla wymiany informacji między studentami i absolwentami, a pracodawcami.Targi i giełdy pracy organizowane są wzorem tradycyjnych miejsc targowych, czyli na przygotowaniu wydzielonych, specjalnych stoisk, gdzie prezentowane są informacje o pracodawcy i rodzajach  pracy w jego firmie. W bezpośredniej zatem rozmowie z pracodawcą, absolwent lub student może uzyskać informacje na temat specyfiki pracy w różnych branżach, struktury organizacyjnej poszczególnych firm, procedur rekrutacyjnych lub nawet o wakujących (wolnych) stanowiskach pracy. Bezpośrednia rozmowa z osobami z działów zarządzania zasobami ludzkimi i innymi może zaowocować poznaniem klimatu i kultury danej organizacji, szczegółów dotyczących pracy. Możliwa więc staje się ocena, czy w zespole składającym się z takich ludzi warto i chce się pracować. Wszystkie te informacje są też oczywiście bardzo użyteczne podczas ewentualnej rozmowy rekrutacyjnej. Odwiedzanie targów pracy daje także możliwość porównania różnych organizacji pod względem atrakcyjności oferowanej pracy. W wielu wypadkach możliwe jest także złożenie własnej aplikacji u wybranych przedstawicieli firm. Podczas takiej imprezy wydawane są zwykle okolicznościowe materiały reklamowe, w których to ulotkach, biuletynach czy katalogach organizatorzy targów sporządzają listy uczestniczących w tych targach pracodawców lub firm zajmujących się pozyskiwaniem pracowników na zlecenie pracodawców wraz z ich charakterystyką lub co najmniej danymi adresowymi.Giełdy lub targi są znakomitą sposobnością

  • dla dokonania oddzielnych prezentacji firm,
  • organizacji konferencji przez zrzeszenia branżowe lub stowarzyszenia naukowe, zwykle dla przybliżenia kierunków rozwoju określonej gałęzi produkcji lub usług,
  • zorganizowania okolicznościowej debaty promującą nowy produkt, usługę lub firmę.

Utarł się przy tym zwyczaj, że każde targi lub prezentacja, bądź debata poprzedzona jest wstępem poświęconym sytuacji na rynku pracy. A zatem korzyść, jaką może odnieść uczestnik targów, to przede wszystkim otrzymanie profesjonalnie przygotowanej informacji na temat rynku pracy. Jest oczywistym, że organizatorzy starają się, aby prelegentami były osoby o ugruntowanej pozycji, powszechnie uznawane autorytety w danej dziedzinie.Tematy prezentacji z jednej strony są informacjami na temat pracodawcy (prezentacje wybranych firm, branż lub programów rekrutacyjnych, edukacyjnych i motywacyjnych poszczególnych firm), z  drugiej zaś strony, to nieocenione źródło wiedzy na temat metod i narzędzi ułatwiających poruszanie się na rynku pracy i uzyskiwanie zatrudnienia.Towarzyszące takim imprezom spotkania skupiają się wokół takich zagadnień jak: planowanie swojej kariery, tworzenie warunków dla rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej, autoprezentacja. Tego typu spotkania mają często charakter interaktywny, co obu stronom stwarza okazję do bliższego poznania wzajemnych oczekiwań i możliwości. Na przykład, podczas studiowania różnych przypadków (case study), firmy mają możliwość oceny potencjału zawodowego, sposobu pracy, czy umiejętności współpracy uczestników, traktując ich jako ewentualnych kandydatów do pracy.Targi pracy pełnią też ważną rolę w procesie rekrutacji na staże i praktyki. Potencjalny pracodawca może bowiem niezwłocznie pozyskać kandydata, a dla poszukującego pracy – proponowany mu staż lub praktyka w danej firmie może być skutecznym sposobem dostania propozycji stałego zatrudnienia. Targi pracy, to także możliwość spotkania i wymiany informacji między osobami, które dysponują już pewnym doświadczeniem zawodowym. Szczególnie interesujące dla takich osób stają się wspominane już wyżej targi branżowe, które skupiają firmy działające w określonym sektorze rynku.W Polsce coraz częściej też organizowane są również targi pracy o charakterze międzynarodowym. Dzięki kontaktom z firmami ponadnarodowymi, wielu specjalistów bądź aplikantów posiadających znajomość na poziomie komunikatywnym języka obcego mogą zapoznać się z warunkami i możliwościami pracy zagranicą. Takie spotkania, to także szansa na poznanie obowiązujących poza rodzimym krajem procedur aplikacyjnych i niezbędnej formy prezentacji i dokumentacji swych kwalifikacji..
 
RADA: Idąc na targi pracy należy weź ze sobą kilka egzemplarzy CV i listu motywacyjnego. Miej ze sobą notatnik dla zapisania uzyskanych informacji. Ubierz się schludnie, co nie zostanie przeoczone przez potencjalnych rekrutujących.

Wraz z upowszechnieniem się mediów elektronicznych, zwyczajem stało  się organizowanie targów pracy w Internecie. Można bowiem wtedy na bieżąco sprawdzać informacje o rynku pracy. Mając dostęp do aktualnych ofert, porównywać je, odwiedzając jednocześnie strony potencjalnych pracodawców, zapoznawać się z przygotowywanymi przez nich prezentacjami, zadawać pytania, wysyłając mail pod wskazany adres konsultanta.Co szczególnie ważne – często można też od razu wysłać aplikację.Warto wiedzieć, że dla pracodawcy targi pracy są okazją do zainteresowania własną  firmą, stąd poza przyciągnięciem licznej rzeszy potencjalnych kandydatów do pracy w przedsiębiorstwie, jest to także sposób na dokonanie analizy jakościowej aplikantów, szansa na sporządzenie wstępnych ocen własnej oferty i weryfikację środowiska potencjalnych kandydatów. Trzeba więc, być przygotowanym na przyjęcie różnorodnych uwag i komentarzy na temat własnych umiejętności i/lub zakresu posiadanej wiedzy.
 
 Targi pracy są skuteczną metodą  nie tylko poszukiwania pracy, ale także stanowią niepowtarzalną okazję dla indywidualnych spotkań i rozmów, dając  sposobność wyrobienia sobie własnej oceny na temat danej firmy i pracującej tam kadry.
 Zdobyte podczas targów informacje o pracodawcy mogą nieoczekiwanie w sposób znaczący wpłynąć na nasze wybory. Nie zawsze bowiem, bezwzględna wysokość wynagrodzenia stanowić może jedyne kryterium naszego wyboru pracodawcy. Decydującym jednak o wartości takich spotkań argumentem jest  możliwość zaprezentowania własnego potencjału zawodowego. Efektem bowiem bezpośredniego kontaktu z pracodawcą, na którym wywrze się oczekiwane wrażenie, może być szansa na stałą współpracę, która u jej początków nie zawsze musi przybrać charakter umowy bezpośredniej czy bezterminowej. Niezaprzeczalnym walorem targów pracy jest również możliwość podniesienia własnych umiejętności negocjacyjnych oraz poznanie technik związanych z poszukiwaniem pracy i sposobów poszukiwania dróg dla rozwoju własnej drogi zawodowej.
Występują również staże obligatoryjne, z reguły gratyfikowane wynagrodzeniem umownym. Sytuacja taka występuje w wielu szkołach wyższych. Uczelnia podpisuje wtedy umowę z pracodawcami, a studenci są zobligowani do odbycia praktyk. W takich przypadkach, student ma mały wpływ na to, gdzie jego staż się odbędzie. Jednak nawet tam, gdzie występują praktyki obligatoryjne, istnieje szansa na staże dobrowolne (organizowane samodzielnie). Informacje na ten temat zwykle są dostępne w akademickich biurach karier.

Płatną praktykę w renomowanych firmach można też uzyskać, zdobywając nagrodę  w konkursach organizowanych dla studentów ostatnich lat i absolwentów wyższych uczelni.

Przykładem inicjatywy tego rodzaju jest organizowany corocznie przez Gazetę Wyborczą konkurs „Grasz o staż” oraz konkursy przeprowadzane przez firmy specjalistyczne (np. PriceWaterhouseCoopers).
Informacji o podobnych praktykach można również szukać na stronach internetowych dużych firm, uczelnianych tablicach ogłoszeń,  a także poprzez organizacje studenckie oraz sieć kontaktów osobistych.
 Mówiący obcymi językami i łatwo odnajdujący się w odmiennych kulturach lub krajach aplikanci nie powinni zapominać o możliwości zagranicznego wyjazdu dla zdobycia stażu a może i upragnionej pracy. Praktyki w innych krajach z pewnością należą do takiego rodzaju doświadczeń, o które szczególnie warto zabiegać. Nie jest to obecnie tak trudne, jak niegdyś, gdyż coraz więcej zagranicznych firm operuje nie tylko na polskim ale i na międzynarodowym rynku, co stwarza naturalne warunki dla przeprowadzania nie tylko szkoleń, ale i praktyk w swoich zagranicznych oddziałach.
 Jeszcze bogatsze możliwości oferują przedsięwzięcia wymiany międzynarodowej, akcje realizowane w ramach współpracy organizacji studenckich lub przewidziane w ramach takich programów jak: Socrates – Erasmus lub Leonardo da Vinci, Jakkolwiek stroną tych umów są uczelnie, to objęte programem staże są współfinansowane z budżetu Komisji Europejskiej.
 
Występują również staże obligatoryjne, z reguły gratyfikowane wynagrodzeniem umownym. Sytuacja taka występuje w wielu szkołach wyższych. Uczelnia podpisuje wtedy umowę z pracodawcami, a studenci są zobligowani do odbycia praktyk. W takich przypadkach, student ma mały wpływ na to, gdzie jego staż się odbędzie. Jednak nawet tam, gdzie występują praktyki obligatoryjne, istnieje szansa na staże dobrowolne (organizowane samodzielnie). Informacje na ten temat zwykle są dostępne w akademickich biurach karier.
 

RADA: Pod adresem www.pracuj.pl/e-praktyki; znajdziesz warunki aplikacyjne
i kontakty do pracodawców organizujących staże lub praktyki w kraju lub za granicą.

 
Aby w pełni i z sukcesem dla siebie wykorzystać czas stażu, warto wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

  • nawet bezpłatna praktyka nie upoważnia Cię do nieprzestrzegania dyscypliny pracy, a zatem pracodawca nie będzie tolerował spóźniania się lub wcześniejszego od uzgodnionego, opuszczania miejsca pracy, nadużywania prawa do przerw na posiłki lub innych przerw przewidzianych regulaminem pracy;
  •  próbuj odciążyć kolegów; przejawiaj najczęściej jak to możliwe inicjatywę i chęć niesienia pomocy w rozładowywaniu spiętrzeń obowiązków współpracowników. Proś by przydzielono ci jakąś pracę albo włączono w realizowany projekt lub bieżącą pracę.
  •  najstaranniej, jak potrafisz wykonuj każde, nawet najdrobniejsze zadanie lub polecenie
  • nie pouczaj innych, a zwłaszcza przełożonych
  • nie krytykuj zastanych procedur, doświadczenia pracowników;
  •  nie eksponuj „świeżego, nowoczesnego lub naukowego spojrzenia” na standardy wykonywania prac;
  • staraj się zadawać jak najwięcej pytań, lecz rób to taktownie, miarkując ich ilość do okoliczności i natężenia pracy pytanego;
  • systematycznie poszerzaj wiedzę o firmie, w której pracujesz, staraj się dowiedzieć o firmie możliwie najwięcej, jak to możliwe ( o funkcjach i  o obowiązkach pracowników), poszukuj informacji o jej historii, pozycji rynkowej, konkurencji, celach firmy;
  • przygotowuj się do każdego dnia stażu, niemal jak do egzaminu, demonstrując swą wiedzę, staranność i zaangażowanie kreujesz siebie na „owoc pożądania”;
  • przestrzegaj zasad kultury osobistej i regionalnych konwenansów, pamiętaj, że uśmiech i uprzejmość, to najniższy koszt za szacunek i sympatię, które stanowią przepustkę do każdego przyszłego Twego pracodawcy;
  • po zakończeniu stażu pozostaw wszystkim osobom wpływu w firmie własne dane kontaktowe. Również i ty zachowaj wszystkie koordynaty adresowe firmy.

 Nie zapominaj o Internecie  – to tanie i wszechstronne źródło informacji.

W zdecydowanej większości portali oferujących miejsca pracy można ustawić w miarę precyzyjnie opcje wyszukiwania, dzięki czemu oszczędza się wiele czasu. Co więcej, portale coraz częściej oferują możliwość zamówienia  wysyłki „newsletter”-ów, (powiadomień ) na elektroniczny adres zleceniodawcy o pojawieniu się kolejnej oferty spełniającej kryteria dokonanego wyboru. Serwisy te umożliwiają zarówno wyszukanie interesujących ofert pracy (według znanych kryteriów), jak i pozostawienie w ich bazie CV aplikanta.
 

Odpowiedzi

Portret użytkownika Doradca ESIT

Pracodawca: nie zatrudniam absolwentów_wyborcza.biz

Wywiad z pracodawcą w linkku:
http://wyborcza.biz/Firma/1,101618,12700222,Pracodawca__nie_zatrudniam_absolwentow.html

Twoja ocena: Brak