Własna działalność gospodarcza jako alternatywa dla podjęcia zatrudnienia lub studiów wyższych
JEDNOOSOBOWA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA, SAMOZATRUDNIENIE.
1.SAMOZATRUDNIENIE, czyli prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej na własny rachunek i ryzyko.
· Zalety –
o dla przedsiębiorcy; korzyści podatkowe - podatek liniowy , swoboda wykonywania pracy,
o dla zlecającego pracę : przerzucenie ryzyka ubezpieczonego na wykonującego zadania przedsiębiorcę (samodzielnie płaci składki ZUS):
· Wady – brak ochrony i przywilejów pracowniczych .
2. Ostatnio obserwuje się masowe przechodzenie z etatu na własną działalność gospodarczą.
Zjawisko to nie ma nic wspólnego ze wzmożonymi przejawami aktywności gospodarczej, lecz jest efektem wywierania presji przez pracodawcę na pracowników do zakładania własnej działalności gospodarczej, której przedmiotem są dotychczasowe obowiązki pracownicze wobec pracodawcy. Ze strony byłego pracodawcy, to oszczędność przede wszystkim na składkach ZUS i uwolnienie się od ciężarów związanych z zatrudnieniem na etacie.
3. Przedsiębiorcy mają możliwość:
preferencyjnego rozliczania się z fiskusem ( 19% podatek liniowy), opłacana składka ZUS do minimalnej podstawy – jest nią określony procent 60% ) przeciętnego wynagrodzenia , zyskują też swobodę wykonania i sposób pracy .
4. Tracą natomiast przywileje pracownicze m. in. płatny urlop wypoczynkowy i ochronę przed rozwiązaniem umowy - kontrakt może być rozwiązany nawet z dnia na dzień . Konieczne jest prowadzenie księgowości, a z tym wiążą się dodatkowe koszty i czas.
5. Ostatnio utarł się zwyczaj, że osoby, które zmuszone zostały do prowadzenia działalności gospodarczej w celu umożliwienia im kontynuacji pracy nazywa się przedsiębiorcami pozornymi. W takich też wypadkach istnieje duże prawdopodobieństwo kontroli ze strony urzędu skarbowego.
Bierze się to stąd , że w wielu przypadkach mnogość występowania podmiotów zewnętrznych świadczących usługi (tzw. outsourcing) graniczy z groteską i jest źródłem stymulacji prawnych paradoksów i oskarżeń o próby obejścia prawa. Jak bowiem inaczej ocenić sytuację, gdy na przykład w dobrze prosperującej restauracji – barmani, kucharze, kelnerzy, sprzątacze oraz szatniarze, to jednoosobowi przedsiębiorcy świadczący usługi na rzecz wspólnego pracodawcy - jedynego właściciela owego zakładu gastronomicznego.
6. Zapobieganiem zjawiskom zmuszania byłych pracowników do przechodzenia z umowy o pracę na jednoosobową działalność gospodarczą zajęły się ostatnio organy podatkowe. Skutkiem tego na podstawie znowelizowanych przepisów podatkowych – od 1 stycznia 2007 r. urzędy skarbowe mogą zakwestionować wykonywaną w ten sposób działalność gospodarczą. Na stronach internetowych np: www.osobyprawne.pl , www.prawo.money.pl można znaleźć szczegółowe omówienie tego zagadnienia.
W sytuacji gdy wszystkie niżej wymienione warunki występują łącznie, a wszelką odpowiedzialność wobec osób trzecich ( kontrahentów) za wykonywanie czynności ponosi ten, kto zleca pracę;
· czynności są wykonywane pod kierownictwem, w miejscu i czasie wyznaczonymi przez zlecającego
· wykonujący czynności przedsiębiorca nie ponosi ryzyka związanego z prowadzoną działalnością..
Przepisy zostały tak skonstruowane, że niespełnienie przynajmniej jednego z podanych warunków wyklucza możliwość zakwestionowania, iż nie jest to działalność gospodarcza. Dlatego osoba - prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą i świadcząca pracę na rzecz jednego kontrahenta – byłego pracodawcy - by uniknąć dla siebie niekorzystnych konsekwencji, powinna pamiętać przede wszystkim o tym , że
· nie można prowadzić działalności gospodarczej w czasie, siedzibie lub miejscu wyznaczonym oraz pod kierownictwem dotychczasowego pracodawcy,
· nie powinno się przy wykonywaniu pracy korzystać z narzędzi , sprzętu i materiału pracodawcy ( zaleca się np. pracowanie na własnym komputerze , jeżdżenie własnym samochodem, itp.)
· z zawartej z kontrahentem i jednoczesnym byłym pracodawcą umowy nie powinny wynikać przywileje właściwie dla zatrudnienia pracowniczego, np. płatny urlop wypoczynkowy, płatne chorobowe,
· w umowie należy dopuszczać możliwość wykonywania usługi przez inna osobę oraz jasno określić, że ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością i odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi wyłącznie przedsiębiorca.
Jeżeli umowa pomiędzy przedsiębiorcą a byłym pracodawcą zostanie zawarta przy uwzględnieniu powyższych warunków , to organy skarbowe nie powinny jej zakwestionować, a w konsekwencji orzec, że nie jest to działalność gospodarcza .
W przeciwnym przypadku , gdy urząd skarbowy uzna , że prowadzona działalność nie różni się od zatrudnienia pracowniczego na etacie, sankcją będzie zapłacenie podatku - 19%,30%, lub 40% zamiast podatku liniowego, a również konieczność zapłaty wszystkich zaległych danin pochodnych wraz z odsetkami ( zaległości w należnych podatkach, zaległości składek ZUS, inne możliwe opłaty, np. paliwową, itp.).
Jak pokazuje jednak praktyka, mimo wprowadzonych od 1 stycznia 2007 r. obostrzeń przepisów podatkowych, liczba przedsiębiorców podejmujących działalność gospodarczą u dawnego pracodawcy wciąż rośnie, co dowodzi, że wprowadzone regulacje prawne nie przyczyniły się do ograniczenia zjawiska pozornych przedsiębiorców, co leżało u podstaw wdrażanych zmian.
- Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać
- Zgłoś nadużycie
Ostatnio
9 lata 8 tygodnie temu
10 lata 1 dzień temu
10 lata 1 tydzień temu
10 lata 4 tygodnie temu
10 lata 29 tygodnie temu
10 lata 49 tygodnie temu
11 lata 4 tygodnie temu
11 lata 5 tygodnie temu
11 lata 5 tygodnie temu
11 lata 7 tygodnie temu