Europejska Szkoła Informatycznych Technologii

Nowoczesne narzędzia poszukiwania pracy

Portret użytkownika Doradca ESIT

Propozycje  narzędzi, które  można zastosować podczas poszukiwania pracy:
1. Internet
Internet, to tanie i wszechstronne źródło informacji. Niebagatelny jest też fakt, że poszukiwanie pracy przez Internet może być znacznie tańsze w porównaniu do metod tradycyjnych. Koszt wykorzystywania Internetu w przypadku posiadania stałego łącza jest stosunkowo niewielki i znacząco niższy, niż na przykład wysyłanie dziesiątek albo setek listów z aplikacjami. 
 
2. Portale pracy
W zdecydowanej większości portali oferujących miejsca pracy można ustawić w miarę precyzyjnie opcje wyszukiwania,, dzięki  czemu oszczędza się wiele czasu. Co więcej,, portale coraz częściej oferują możliwość zamówienia  wysyłki „newsletter”-ów, (powiadomień ) na elektroniczny adres zleceniodawcy o pojawieniu się kolejnej oferty spełniającej kryteria dokonanego wyboru. Serwisy te umożliwiają zarówno wyszukanie interesujących ofert pracy (według znanych kryteriów), jak i pozostawienie w ich bazie CV aplikanta. A zatem, raz jeszcze należy podkreślić stwierdzenie, że internetowe serwisy pracy, to podstawowe i zasadnicze źródło dla osób poszukujących pracy.
 
3. Bazy ogłoszeń o pracy
Zgodnie z zasadami gwarantującymi uniwersalność danych, przy budowie zarówno bazy firm, jak i sieci kontaktów należy zachować niezmierną staranność przy wprowadzaniu danych teleadresowych, obejmujących swą informacją również i tego, czego dowiedzieliśmy się od danej osoby. Klasyczna baza teleadresowa powinna zatem obejmować: imię i nazwisko członka sieci; miejsce jego zatrudnienia; dane teleadresowe, źródło informacji (np. informacja od szefa) i rezultat ( wskazówki, instruktaż lub polecenia, np. wysłać cv mailem najpóźniej do dnia 14 czerwca). Rosnąca proporcjonalnie do rozszerzającej się sieci kontaktów liczba danych musi być systematycznie porządkowana. Nieprzestrzeganie tego obowiązku prowadzi do mylenia nazwisk, zapominania o umówionych spotkaniach lub aktualnych ustaleniach i sprawach do załatwienia. Konsekwencje błędnie przywoływanych rekomendacji lub faktów okazują się zawsze daleko gorsze,niż nawet brak możliwości powołania się na kogokolwiek wspierającego lub dowodzenia znajomości faktów lub zdarzeń związanych z miejscem pracy. Nasze pomyłki mogą być odczytane jako skłonność do okolicznościowego kłamstwa, co oznacza natychmiastową utratę wiarygodności wszystkiego, co nastąpi po zarejestrowaniu takiego zdarzenia.
Wybierając anons o pracy, na który zamierzamy odpowiedzieć, warto wiedzieć, w jaki sposób jego treść została przygotowana. Warto podkreślić, iż  zadania związane z przygotowaniem naboru pracowników rozpoczynają się w wyniku konieczności utworzenia nowego lub aktualizacji istniejącego stanowiska pracy. Wówczas to pracownik i kierownik liniowy w porozumieniu z komórkami odpowiedzialnymi za organizację przedsiębiorstwa i kadry sprawdzają, czy opis stanowiska zawiera wszystkie zaktualizowane informacje na temat zakresu obowiązków i miejsca pracownika w strukturze organizacyjnej. W pracach przygotowawczych określane są w szczególności kryteria dotyczące wykształcenia, doświadczenia zawodowego i cech charakteru, zespołu czynników niezbędnych do efektywnego funkcjonowania na tym stanowisku. Mając na uwadze cel stanowiska, bieżącej analizie i ewentualnym innym korektom podlega także pozostała struktura organizacyjna. A zatem, z uwagi na częstokroć ogromne, tym większe im mniejsza jest firma, zmiany w jej funkcjonowaniu, spowodowane zatrudnieniem nowego pracownika, powinniśmy zrozumieć konieczność prowadzenia wieloetapowego procesu rekrutacji oraz mnogości i szczegółowości pytań zawartych w ankietach aplikacyjnych.
W standardowych ogłoszeniach o pracę zwykle zamieszcza się następujące informacje:

  • dane pracodawcy,
  • nazwa stanowiska i miejsce zatrudnienia,
  • skrócony opis obowiązków lub zadań zawodowych;
  • oczekiwania wobec kandydata;
  • informacje o tym, co oferuje firma na danym stanowisku,
  • sposób składania aplikacji;
  • klauzula o ochronie danych osobowych.

Często też, wzorem praktyki firm ponadnarodowych lub publicznych podaje się roczne wynagrodzenie za pracę na stanowisku wakującym i sposób obliczania tego wynagrodzenia.
W przypadku zaś tworzenia nowych miejsc pracy, prosi się aby wraz z CV i LM (listem przewodnim, zwykle nazywanym  listem motywacyjnym od ang. Letter of Motivation)  aplikant sam wycenił swą  pracę.
Nie wymaga szczególnego dowodzenia bezwzględna konieczność poddania przez kandydata szczegółowej i wnikliwej analizie treści ogłoszenia. Zawarte w anonsie informacje są bowiem bezpośrednią wskazówką do tego, jakich wiadomości pracodawca oczekuje w aplikacji, o co przede wszystkim będzie pytał, i co będzie poddawał ocenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
 
4. Bazy CV kandydatów
Przy omawianiu wykorzystania Internetu w poszukiwaniu pracy, nie wolno nie wspomnieć o opcji RSS (Really Simple Syndication, co można przetłumaczyć jako: „Wyjątkowo Łatwe Rozpowszechnianie”) i związanej z tą opcją usłudze czytnika kanałów. Daje on możliwość uzyskiwania niezwłocznej informacji w momencie, kiedy witryna internetowa śledzona za pomocą czytnika kanałów zmieniła swoją zawartość. W efekcie aplikant może być natychmiast powiadamiany o wszelkich zmianach i „nowościach”, które pojawiły się na danej stronie, w określonym przedziale czasowym. Internetowe serwisy pracy mieszczą znacznie więcej informacji i nie ograniczają swych usług jedynie tylko do prezentowania ofert pracy oraz możliwości złożenia swojego CV w bazie kandydatów. Wiele z tych serwisów zawiera bowiem artykuły dotyczące rynku pracy, jego kierunkach zmian, a także prezentuje wykaz przepisów prawa regulującego stosunki pracy, jak również i różnego rodzaju analizy regionalne czy strukturalne. Można tam także znaleźć zbliżone do stosowanych przy rekrutacji – testy kompetencyjne i predyspozycyjne; aplikant odnajdzie tam również oferty kursów i szkoleń. Warto sobie uzmysłowić, że w firmach prowadzone są zwykle bazy danych dla rezerw kadrowych i zasobów ludzkich, a możliwość umieszczenia w nich naszego CV może sprawić, że kiedy proces rekrutacji zostanie rozpoczęty, pierwszym miejscem gdzie pracodawca będzie szukać kandydatów na powstałe wakaty, będzie właśnie firmowa baza danych. Dlatego, jeśli tylko będziemy mieli taką sposobność umieszczajmy swoje CV we wszystkich dostępnych nam bazach.
 
5. Serwisy ogłoszeniowe
Internetowe serwisy pracy, to podstawowe i zasadnicze źródło dla osób poszukujących pracy.W przypadku internetowych ogłoszeń drobnych należy zachować dużą ostrożność. Niektóre z nich, pod szyldem oferty o łatwej do wykonywania, dobrze płatnej pracy z dostępem od zaraz, to przejaw zwyczajnego oszustwa. Celem takich firm jest pozyskanie adresów internetowych, by wysyłać pod wyłudzony adres różnorodne reklamy. Inne z tych firm oferują pracę, która w rzeczywistości nie ma wiele wspólnego z treścią ogłoszenia. Podobnie jak w przypadku drobnych ogłoszeń prasowych, tak i w Internecie należy ignorować ogłoszenia proponujące w sposób ogólnikowy pracę, bądź żądające opłaty za przesłanie szczegółów oferty. Wiele jednak komercyjnych witryn ogłoszeniowych jest godnych zaufania, a do takich z pewnością należy popularny w Polsce serwis o adresie :  www.gratka.pl), gdzie znaleźć można wiele interesujących i w przeważającej części rzetelnych w swej treści ofert pracy. 
 
6. Strony internetowe urzędów pracy

    Urząd Pracy to instytucja zajmująca się badaniem i analizowaniem rynku pracy, udzielaniem informacji osobom bezrobotnym oraz zajmująca się pośrednictwem zawodowym dla osób poszukujących pracy. W Polsce występują powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy. Wojewódzkie i Powiatowe Urzędy Pracy nie są powiązane ze sobą pod względem podległości i realizują odmienny zakres zadań. W Internecie najprościej jest wpisać w wyszukiwarce nazwę urzędu pracy, który nas interesuje. Adresy urzędów pracy można znaleźć na mapie pod adresem :
    http://urzedy-pracy.pracaikariera.pl/mapa.php?pok=38894&pod=2
    Przykłady stron internetowych:
    www.psz.praca.gov.pl : Publiczne Służby Zatrudnienia
    www.UrzedyPracy.pl  
     
    7. Bezpośrednie strony rekrutacyjne firm w Internecie
    „Firmy  doradztwa personalnego,  czyli  łowcy  głów  na polowaniu –  daj   się  ustrzelić !"
    Mowa tu o internetowych stronach firm komercyjnie angażujących się do gromadzenia danych o zasobach ludzkich koniecznych przy realizacji zadań gospodarczych. W przeciwieństwie do serwisów pracy firmy tego rodzaju zajmują się najczęściej wyszukiwaniem pracowników na zlecenie pracodawców. Ze swej istoty stanowią zatem bogaty rezerwuar aktualnych ofert pracy. Ponieważ interes ich polega na przyciągnięciu i dokonaniu wyboru najlepszych spośród dostępnych w danej chwili kandydatów firmy te na swoich stronach internetowych publikują katalog wakujących stanowisk pracy. A oto lista adresów przypadkowo wybranych dla niniejszej pracy firm z obszaru HR (co w ang. rozwinięciu brzmi : Human Resouces,  co na polski przekłada się jako:” zasoby ludzkie” lub kolokwialnie „siła robocza”), które to firmy posiadają swoje witryny internetowe: 

    www.access.poznan.pl:firma Access;  
    www.bigram.pl: Bigram S.A.;
    www.dkgroup.pl: DK Group;
    www.hill.com.pl: Hill International;
    www.hrk.pl: HRK.Pl;
    www.ipk.com.pl: IPK Doradztwo Personalne;
    www.naj.com.pl: Naj International;
    www.nicholson-cee.com: Nicholson International CEE;
    www.sedlak.com.pl: Sedlak& Sedlak Personel Consulting.
    Niezależnie od powyższych, warto też odwiedzić witryny, które w swych zasobach gromadzą o firmach informacje natury ogólnej lub pogrupowane według określonego kryterium, np. branży lub regionu administracyjnego czy geograficznego; a są to między innymi:
    www.bazafirm.pl;
    www.panoramafirm.com.pl;
    www.pkt.pl;
    www.teleadreson.com.pl

    8.Nie wymaga szczególnego dowodzenia bezwzględna konieczność poddania przez kandydata szczegółowej i wnikliwej analizie treści ogłoszenia. Zawarte w anonsie informacje są bowiem bezpośrednią wskazówką do tego, jakich wiadomości pracodawca oczekuje w aplikacji, o co przede wszystkim będzie pytał, i co będzie poddawał ocenie podczas rozmowy kwalifikacyjnej.