Europejska Szkoła Informatycznych Technologii

Elastyczna forma pracy

Portret użytkownika Doradca ESIT

Elastyczną formą pracy jest  tzw. TELEPRACA ( telework).
 
Dzięki wykorzystywaniu współczesnych informatycznych technologii komunikacyjnych, a w szczególności poprzez komunikatory takie jak np. Gadu-Gadu (GG), Skype, i wiele, wiele innych oraz telefon czy fax., pracownik wykonuje pracę w domu lub w specjalnie stworzonym  dla takiej pracy  telecentrum wyposażonym  w odpowiedni sprzęt  i łącza  internetowe .Te formy w ostatnich latach zyskują w Polsce  na popularności,  chociaż i tak w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej w sposób ten pracuje wciąż niewielka liczba zatrudnionych. Dla porównania, największa liczba telepracowników jest w Stanach Zjednoczonych.  Taka forma pracy jest dobrym rozwiązaniem  zwłaszcza u tych osób , które  z różnych przyczyn życiowych  ( niepełnosprawność, wychowywanie dzieci lub inne okoliczności życiowe) nie mogą pracować pod bezpośrednim nadzorem szefa  w siedzibie firmy . Obok wspomnianej wyżej listy zalet takiej pracy, należy do nich zaliczać przede wszystkim ograniczenie kosztów związanych z  urządzeniem  i wyposażeniem  stanowiska pracy, czy reprezentacji ( np. umundurowanie), a także oszczędność kosztów ponoszonych przez pracownika w związku ze świadczeniem pracy ( np. nie traci czasu na dojazdy do pracy, niższe koszty autoprezentacji).
Jak zdołano już zauważyć,  telepraca niesie ze sobą również pewne zagrożenia dla osoby  pracującej w ten sposób .
 

Negatywy telepracy:
·         izolacja,
·         utrata kontaktu ze środowiskiem pracy,
·         przenikanie się pracy z życiem domowym .
·         obawa pracodawcy o  utratę kontroli nad pracownikiem.
 
 
Jedno jest pewne – w telepracy liczy się efekt działań , czyli rezultat pracy.

 Telepraca, to świetne rozwiązanie dla tych wszystkich pracowników, którzy głównie cenią sobie swobodę czasu wykonywania swych zadań, ale też charakteryzują się samodzielnością, zdolnościami organizacyjnymi i odpornością psychiczną na działanie w izolacji.

Warto też zwrócić uwagę, że nie we wszystkich rodzajach prac, taki sposób świadczenia pracy jest w pełni efektywny .
Telepraca, to świetny sposób w okolicznościach, gdy możliwe jest  stosunkowo łatwo  sprecyzować  zadania do wykonania, gdy liczy się rezultat,  a nie sposób wykonywania pracy. Telepraca nie nastręcza więc większych kłopotów np. dziennikarzom, korektorom, księgowym, prawnikom , tłumaczom, programistom i większości profesji zaliczanych do tzw. wolnych zawodów.