Europejska Szkoła Informatycznych Technologii

Samoocena

Portret użytkownika Doradca ESIT

 
Prawidłowa samoocena jest najważniejszym elementem, który pozwala żyć nam wśród ludzi. Jeśli ją zawyżymy uznają nas za megalomanów, jeśli zaniżymy będą w nas widzieć ofiary losu. A ty jak siebie oceniasz? Jak jest samoocena ciebie jako człowieka? Jaki jesteś, jaka jestem, jaki jest? To jest Twoja psychozabawa. Dowiedz się jak poznać siebie i dokonaj własnej samooceny!
1. Jesteś zdyscyplinowany?
a) zdyscyplinowany...1
b) średnio zdyscyplinowany...3
c) nie zdyscyplinowany......5
2. Jesteś złośliwy?
a) nie...1
b) czasami...3
c) często...5
3. Jesteś zdolny?
a) raczej zdolny...1
b) przeciętnie zdolny...3
c) mało zdolny...5
4. Bywasz wulgarny?
a) nie...1
b) czasami...3
c) często...5
5. Jesteś roztargniony?
a) nie...1
b) czasami...3
c) często...5
6. Jesteś brzydki?
a) raczej ładny...1
b) taki sobie...3
c) raczej brzydki...5
7. Jesteś lekkomyślny?
a) raczej nie...1
b) czasami...3
c) raczej tak...5
8. Jesteś chciwy?
a) nie...1
b) może trochę...3
c) tak...5
9. Bywasz zazdrosny?
a) nigdy...1
b) czasami...3
c) często...5
10. Jesteś niedbały?
a) nie...1
b) trochę...3
c) bardzo...5
Jeśli uzyskałeś 10-22 punkty
Masz bardzo wysoki poziom samooceny. Nie oceniamy tu czy twoja samoocena jest prawidłowa czy też nie. Można jednak powiedzieć, że uważasz się za człowieka wybitnego. Niektórzy uważają jednak, że w wielu sprawach oceniasz się zdecydowanie lepiej niż na to zasługujesz, a jednocześnie jesteś bardzo krytyczny wobec innych ludzi. Od życia spodziewasz się znacznie więcej, niż to życie może ci dać. Tak wysoka samoocena utrudnia ci międzyludzkie kontakty ponieważ inni myślą, że się wywyższasz ponad miarę. Czasami dziwisz się, że inni nie zgadzają się z twoja własną i osobistą samooceną. Nie ma się jednak co dziwić, bo czasami można odnieść wrażenie, że według twojej samooceny twój intelekt ociera się o geniusz. Niejednokrotnie cierpisz, bo nie potrafisz znaleźć wspólnego języka z bliskimi ci ludźmi. Oczywiście za taki stan obwiniasz innych, nigdy siebie. A wszystko to przez zbyt wysoką samoocenę.
Jeśli uzyskałeś(aś) 23-37 punktów
Wydaje się, że twoja samoocena jest jak najbardziej prawidłowa. Nie traktujesz siebie jako człowieka o niezmierzonym potencjale, ale jednocześnie nie popadasz w skrajność odwrotną czyli we własnej samoocenie nie jesteś również nieudanym wytworem Boga. Twoja samoocena jest taka, że czasami masz wahania jej dotyczące. Dzieje się tak wtedy, gdy w grę wchodzą emocje, uczucia i nerwy. Jednak z reguły potrafisz znaleźć złoty środek i dokładnie wiesz na co cię stać i jaki jesteś. Nie ograniczasz własnych możliwości, ale i zazwyczaj nie wywyższasz się ponad innych. Można o tobie powiedzieć, ze jesteś przeciętnym człowiekiem, który dzięki ciężkiej pracy może zdobyć szczyty powodzenia. Wszelkiej samooceny powinieneś dokonywać w zupełnym spokoju i bez emocji. Wówczas samoocena będzie bardzo dokładna, prawdziwa i raczej pozytywna.
Jeśli uzyskałeś(aś) 38-50 punktów
Nie potrafisz dokonać prawidłowej samooceny. Czasami uważasz się za człowieka o wielkim, wręcz niezmierzonym potencjale, a czasami popadasz w czarną rozpacz i twierdzisz, że jesteś największym z nieudaczników. Tymczasem w chwili negatywnej samooceny masz zdecydowanie większe możliwości niż ci się wydaje, ale nie tak wielkie jak ci się zdaje w chwilach samooceny nadzwyczaj pozytywnej. Prawdopodobnie jesteś człowiekiem o ogólnych możliwościach dość przeciętnych, ale jednocześnie takim, który w jednej z dziedzin jest nadzwyczaj wybitnym. Dlatego też skup się na jednym, a twoja samoocena znacznie będzie rosła.
 
 

Odpowiedzi

Portret użytkownika teacher1

Przydatna samoocena

 Warto robić samoocenę cyklicznie, aby dokonywać konstruktywnej autorefleksji.Cool

Twoja ocena: Brak